jennifer lawrencejennifer lawrence

Cele mai simpatice tinute de aseara de la premiile Bafta

Aseara s-au decernat premiile Bafta, echivalentul britanic al premiilor Oscar, iar vedetele au dus si in Marea Britanie mesajul Time’s Up prin tinute negre.

Mai jos lista completa a castigatorilor, dar inainte de asta cateva dintre tinutele care mi-au atras atentia.

Nu stiu de ce, dar mi e pare ca la Londra s-au straduit mai mult decat la Los Angeles pentru Globurile de aur si-au venit cu tinute mai sofisticate, mai elegante, nu neaparat ostentative.

Sa incepem cu doamna Kate Middleton, la care trebuie sa fac cateva precizari. Intrucat regulile interne ale Casei Regale britanice spun ca membrii sai nu au voie sa se implice in miscari politice, a fost foarte asteptata decizia doamnei Middleton in ceea ce priveste culoarea rochiei sale.

A optat pentru un gri antracit, care nu e negru, dar nici foarte departe de el:)

kate middleton

Angelina Jolie, alaturi de actrita cambogiana Loung Ung
angelina jolie loung ung

Isabelle Huppert
isabelle huppert

James Ivori si Helena Bonham Carter
James Ivory and Helena Bonham Carter

Jennifer Lawrence
jennifer lawrence

Kate Mara
kate mara

Kristin Scot Thomas
kristn cott thomas
Laura Bailey
laura bailey
Lupita Nyong’o
lupita Nyong 'o
Naomie Harris
Naomie Harris and Afua Hirsch
Octavia Spencer
octavia spencer
Salma Hayek
salma hayek
Saoirse Ronan
saoirse ronan

 

bafta

Leading Actor

Gary Oldman, Darkest Hour – WINNER
Daniel Day Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Jamie Bell, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Timothee Chalamet, Call Me By Your Name

Leading Actress

Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER
Annette Bening, Film Stars Don’t Die in Liverpool
Margot Robbie, I, Tonya
Sally Hawkins, The Shape of Water
Saoirse Ronan, Lady Bird

Supporting Actor

Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER
Christopher Plummer, All the Money in the World
Hugh Grant, Paddington 2
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Supporting Actress

Alison Janney, I, Tonya – WINNER
Kristin Scott Thomas, Darkest Hour
Laurie Metcalf, Lady Bird
Lesley Manville, Phantom Thread
Octavia Spencer, The Shape of Water

Director

Guillermo Del, The Shape of Water – WINNER
Denis Villeneuve, Blade Runner 2049
Luca Guadagnino, Call Me By Your Name
Christopher Nolan, Dunkirk
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

British Film

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER
Darkest Hour
The Death of Stalin
God’s Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2

Film

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER
Call Me By Your Name
Darkest Hour
The Shape of Water
Dunkirk

Bafta fellowship

Ridley Scott

Rising Star

Daniel Kaluuya – WINNER
Florence Pugh
Josh O’Connor
Tessa Thompson
Timothée Chamalet

Adapted Screenplay

James Ivory, Call Me By Your Name – WINNER
Armando Iannucci, Ian Martin and David Schneider, The Death Of Stalin
Matt Greenhalgh, Film Stars Don’t Die In Liverpool
Aaron Sorkin, Molly’s Game
Simon Farnaby and Paul King, Paddington 2

Original Screenplay

Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – WINNER
Jordan Peele, Get Out
Steven Rogers, I, Tonya
Greta Gerwig, Lady Bird
Guillermo del Toro, The Shape Of Water

Outstanding Debut

I Am Not A Witch – WINNER
The Ghoul
Jawbone
Kingdom Of Us
Lady Macbeth

Film Not In The English Language

The Handmaiden – WINNER
Elle
First They Killed My Father
Loveless
The Salesman

Documentary

I Am Not Your Negro – WINNER
City Of Ghosts
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

Animated Film

Coco – WINNER
Loving Vincent
My Life As A Courgette

Original Music

Jonny Greenwood, The Shape Of Water – WINNER
Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer, Blade Runner 2049
Dario Marianelli, Darkest Hour
Hans Zimmer, Dunkirk
Alexandre Desplat, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cinematography

Roger Deakins, Blade Runner 2049 – WINNER
Bruno Delbonnel, Darkest Hour
Hoyte van Hoytema, Dunkirk
Dan Laustsen, The Shape Of Water
Ben Davis, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Editing

Jonathan Amos and Paul Machliss, Baby Driver – WINNER
Joe Walker, Blade Runner 2049
Lee Smith, Dunkirk
Sidney Wolinsky, The Shape Of Water
Jon Gregory, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Production Design

The Shape Of Water – WINNER
Beauty And The Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk

Costume Design

Phantom Thread – WINNER
Beauty And The Beast
Darkest Hour
I, Tonya
The Shape Of Water

Makeup & Hair

Darkest Hour – WINNER
Blade Runner 2049
I, Tonya
Victoria & Abdul
Wonder

Sound

Dunkirk – WINNER
The Shape Of Water
Baby Driver
Blade Runner 2049
Star Wars: The Last Jedi

Special Visual Effects

Blade Runner 2049 – WINNER
Dunkirk
The Shape Of Water
Star Wars: The Last Jedi
War For The Planet Of The Apes

British Short Animation

Poles Apart – WINNER
Have Heart
Mamoon

British Short Film

Cowboy Dave – WINNER
Aamir
A Drowning Man
Work
Wren Boys

Leave a Comment


four × 6 =

Aboneaza-te la newsletter

Adresa de email:


Aboneaza-te!