Acum 20 de ani, cand a venit Depeche Mode in Romania, am facut la revista Tabu un supliment despre fanii Depeche Mode si cultura DM din tara noastra. I-am rugat atunci pe ministrul de externe de la acea vreme, MIhai Razvan Ungureanu, pe regretatul Andrei Gheorghe si pe Florin Piersic Jr. sa pozeze ca in afisul concertului, intr-o fotografie realizata de Cosmin Bumbut. Voiam sa surprindem in imagine faptul ca DM a avut influenta in multe laturi ale societatii.
Le-am luat tuturor interviuri atunci. Pe Florin Piersic Jr. si pe Andrei Gheorghe ii stiam bine, lucrasem cu ei.
Pe Mihai Razvan Ungureanu nu-l cunosteam si am scris la cabinetul lui, explicand proiectul si de ce mi-l doream in aceasta fotografie.
Nici astazi nu-mi imaginez cum de a acceptat dl. Ungureanu (avusese o trupa rock in liceu, ne-a povestit in interviu). In acel moment era ministru de Externe in functie; ulterior a fost prim-ministru si sef al SIE.
Astazi se implinesc 20 de ani de la acel concert. Revista a avut interviuri cu multi fani DM si materiale cu oameni din echipa Depeche Mode. Ii multumesc inca o data Laurei Coroianu si echipei ei, care ne-au ajutat cu tot ce am avut nevoie, desi aveau multa multa treaba…
Stiu ca si trupa a vazut suplimentul si ca li s-a explicat cine erau cei de pe coperta si ce voiam sa transmitem prin aceasta imagine.
Este o amintire frumoasa din perioada in care lucram la revista.
Mereu imi spun ca atunci eram mai curajoasa si aveam mai mult tupeu.
Multumesc tuturor celor care au facut parte din acest proiect.
(daca preluati imaginea, va rog sa mentionati ca a fost facuta de Cosmin Bumbut pt revista Tabu. Multumesc)


