Monthly Archives : June 2026

clive davisA murit Clive Davis si pentru ca i-am citit cartea va spun cateva povesti ale lui cu Whitney Houston, Bruce Springsteen, Alicia Keys, Janis Joplin

A murit Clive Davis si pentru ca i-am citit cartea va spun cateva povesti ale lui cu Whitney Houston, Bruce Springsteen, Alicia Keys, Janis Joplin

Ieri a fost anuntat ca  a murit Clive Davis, unul dintre marii producatori ai muzicii secolului trecut. Avea 94 de ani.

Am citit acum ceva vreme cartea The Soundtrack of My Life (2013), autobiografia lui Clive Davis. Cartea urmareste drumul sau de la un tanar ramas orfan in adolescenta, bursier la Universitatea Harvard, pana la omul care a descoperit sau a lansat carierele unor artisti precum Whitney Houston, Bruce Springsteen, Alicia Keys, Janis Joplin si multi altii.

Una dintre cele mai frumoase povesti spuse de el este legata de prima intalnire cu Janis Joplin la celebrul festival Monterey Pop Festival. Davis povesteste ca nu avea o experienta muzicala vasta cand a vazut-o cantand, dar a fost atat de impresionat de forta si autenticitatea ei incat a decis aproape pe loc sa o semneze. El descrie acel moment ca pe o revelatie: si-a dat seama ca adevaratul sau talent nu era dreptul, ci capacitatea de a recunoaste artisti exceptionali.

Cartea contine si numeroase episoade despre Whitney Houston, pe care Davis a descoperit-o la inceputul anilor ’80. Davis isi aminteste ca, dupa ce a auzit-o cantand intr-un club din New York, a fost convins ca are in fata o voce unica. Relatia lor profesionala a devenit aproape una paterna, iar memoriile surprind atat ascensiunea spectaculoasa a artistei, cat si ingrijorarea lui Davis fata de problemele personale care i-au marcat ultimii ani.

Un alt episod interesant este cel despre Alicia Keys. Davis povesteste cum tanara artista era frustrata de presiunile unei case de discuri care incerca sa ii schimbe stilul si imaginea. El a ales sa ii ofere libertate creativa si sa o incurajeze sa isi urmeze propriul instinct artistic. In retrospectiva, considera ca succesul ei a venit tocmai din faptul ca nu a fost fortata sa se conformeze retetelor comerciale ale momentului.

E foarate  surprinzator si emotionant  capitolul in care vorbeste despre latura personala a vietii sale. La varsta de 80 de ani, Davis a ales sa vorbeasca public despre bisexualitatea sa, marturisind ca a avut relatii atat cu femei, cat si cu barbati. Dezvaluirea nu este tratata ca un scandal, ci ca o reflectie sincera asupra identitatii si a modului in care societatea s-a schimbat in timpul vietii sale. La aparitia cartii, aceasta marturisire a atras aproape la fel de multa atentie ca povestile despre marile vedete ale muzicii.

114
caltia(interviu) Stefan Caltia: “Lucrurile bune se trag asa modest deoparte cateodata si asteapta vremuri bune pentru a reveni la suprafata.”

(interviu) Stefan Caltia: “Lucrurile bune se trag asa modest deoparte cateodata si asteapta vremuri bune pentru a reveni la suprafata.”

in aceste zile la Sibiu se desfasoara expozitia „Transilvania | Extravaganza”, in care puteti vedea 130 de lucrari de Stefan Caltia …

sper sa vizitati expozitia, dl Caltia este un artist total, sensibil si cu o emotie speciala pe care o transmite cu semerenie mai departe…

mai jos este un interviu cu domnul Caltia de acum 8 ani, cand am petrecut o zi in atelierul domniei sale… si acum ma emotionez la gandul intalnirii de atunci si la conversatia noastra… si mi se pare mai actuala ca niciodata

***

Intr-o lume in care alergam tot mai mult dupa ambalaje, dupa prostii de forma fara fond, cand vreau sa ma reasez in matca, ma intorc la cartile sau inregistrarile cu oamenii care ma inspira.

Am avut privilegiul sa ma intalnesc in aceasta viata de cateva ori cu Maestrul Stefan Caltia, sa-l ascult vorbind despre calitate, valoare, autenticitate. Cand scriu aici “calitate, valoare, autenticitate” mi se pare ca nu stiu sa pun in cuvintele acestea energia pe care o contin cand sunt rostite de Maestru. Daca l-ati ascultat vreodata vorbind despre frumusete, traditie si ce-i romanesc, stiti ce spun: timpul se dilata – intre cuvintele din fraza pare ca incap multe alte povesti care sunt nerostite, dar le simti cu toata fiinta ta.

Maestrul Stefan Caltia a avut anul trecut o expozitie – Obiecte Graitoare- la Muzeul Colectiilor de Arta, expozitie care are si o carte cu o parte mica, dar importanta din lumea lui Stefan Caltia.

Cartea a aparut la editura Curtea Veche, o puteti cumpara de aici.

Pentru linistea noastra a fiecaruia, iata cateva mini povesti spuse de maestrul Stefan Caltia din una dintre conversatiile noastre pe care le pretuiesc foarte foarte mult.

 (foto Eduard Enea)

Despre Bucurestiul de alta data si ce ar trebui sa invatam din trecut

Stefan Caltia: Bucurestiul a fost buna parte case boieresti cu gradini foarte mari. Boierul construia si o biserica si s-au facut si mahalalele si cartierele si tot. Sigur, a existat un mic nucleu acolo unde-i Curtea Domneasca, dar nu a fost un oras de tip medieval cu ziduri. Mai mult erau cetatile si orasele intarite, erau Curtea de Arges, Targoviste, zonele de sub munte. Dar cand devenim vasali totali, sa zic asa, Imperiului Otoman, se muta capitala aici de la Dunare de unde erau turcii pana la Bucuresti si in cateva ore veneau si mazileau pe boieri si pe domnitori.

Cea mai veche casa de locuit din Bucuresti, casa de pe Spatarului 22 (nota mea: in casa principala este acum Muzeul Theodor Pallady), e cumparata de la o familie de armeni, se presupune chiar un spatar, un functionar inalt domnesc… Tot ce vedeti in jur, aici unde este si atelierul si casa mea, e construit pe pamantul acestei case! Casa era aici si avea gradina pana la Corbeni, pana in Mosilor, pana in Strada Latina era gradina lor. Pe gradina aia erau acareturi, grajduri, case pentru oameni, cum era randuita vremea. Incet incet, terenul se vinde, ultimul care cumpara sunt eu si raman spre fericirea mea inconjurat de lucrul asta. Am in fata cea mai frumoasa casa de locuit din Bucuresti.

Da, vorbesc despre casa mea si despre cateva lucruri care vorbesc si despre sansa mea de a fi langa cineva care are un teribil simt al frumosului. Vorbesc de sotia mea! Gradina de aici, ca la un moment dat a devenit asa un fel de obsesie pentru mine sa atrag atentia “vai, ce gradina”…

obiecte graitoare

“E extraordinar de bine sa ai langa tine o lume din care poti sa te hranesti si pentru profesia ta!”

Stefan Caltia: Mereu mi se spune “ce gradina frumoasa aveti!” Pentru ca ea este ingrijita de sotia mea. Atelierul asta a fost gandit de ea…

Ea e arhitect. Ea a facut proiectul. Sigur ca suntem impreuna si multe din lucruri le simtim foarte apropiate unele de altele, dar si eu ca orice artist am un mod de a observa si de a lua repede din jurul lui tot ceea ce el ar putea prelucra mai departe.

Buna parte din materialul pe care eu il daruiesc mai departe sunt semne si lucruri luate din documentatia arhitectei din ceea ce ea face.

Acum multi ani eram la Fondul Plastic, fusesem ales de colegi acolo presedinte si pe vremea aia sursa noastra, a casei, de venit era sotia mea care facea rochii.

Cand aducea ea rochii toate doamnele se duceau sa vada. Intr-adevar erau superbe! Am auzit urmatoarele din intamplare: “Cred ca domnul Calita ii alege culorile si de- aia sunt asa”.

Am ramas blocat pentru ca eu exact in atelier aveam o lucrare pe care o vazusem pe o rochie facuta de ea si incepusem o fac in felul meu!

In timp sotia mea s-a lasat de rochii, dar eu le pictez in continuare… Acum probabil lumea zice uite doamna Caltia face ca domnul (rade) dar nu asta e important. Vreau sa spun insa ca e extraordinar de bine sa ai langa tine o lume din care poti sa te hranesti si pentru profesia ta!

caltia

 Casa cu tavanul pictat de Luchian

Stefan Caltia: Intr-o zi, la plimbarea mea de dimineata, vin incoace langa Nicolesti si, langa o casuta din asta pe colt, foarte frumoasa (pe geam -din cand in cand- vedeam ca plafonul era pictat in casa), vad ca dau oamenii tabla jos.

Si zic: ce faceti?

Era sambata dimineata… Ei zic: ”schimbam tabla”.

Vin acasa, stau linistit si pe la 3-4 dupa-masa, nora mea si cu baiatul care e istoric vin si spun: “ai vazut ca darama casa de langa?” Si zic “cum sa o darame? Schimba…”

“Nuu zice, e un buldozer care da…”

Mergem sa vedem, incep sa tip, nimeni nu te baga in seama chiar ala care trebuia se facea ca nu ne aude.

Copiii au relatiile lor pe internet, incep sa se agite, apare Nicusor Dan cu toata echipa lui, nimic! Scandalul si mai mare… Tinerii intra in asa si apare si ceva politie, nu mai stiu povestea exact in detaliu, pana la urma duminica dimineata reusesc sa opreasca darmarea, dar 90% din casa e la pamant!

Usi trantite, tot. Si-atunci Matei (nota mea, fiul maestrului) ia de acolo o usa. Usa pe care ati vazut-o in expozitie, am adus-o aici, nu am mai avut unde sa o punem si am dus-o la tara, acum e adusa de la tara e pachet. Eu nu o folosesc. Nu am cum.

Poate cineva isi inchipuia ca eu am luat usa sa o pun la casa mea de la tara. Am luat-o ca nu am putut sa o las sa o sfarame, sa o bage pe foc. Adica nu am luat-o eu, a luat-o Matei. Si acum cand am reasamblat usa, un mester care ne-a ajutat cu ea a zis “dar asa ceva… ce lemnarie, ce imbinari..” lucruri de meserias! Si mi-a atras atentia asupra unui detaliu extraordinar: balamaua. Acea usa de la 1800 si ceva care atunci cand o deschizi se ridica si cand trece peste covor. Cand o inchizi cade jos.

Si povestesc unii altii ca pictura pe care o vedeam pe geam in acea casa era facuta de Luchian. El mai are niste case in cartier. Una o stiu, unde a fost clubul de sah, nu stiu ce e acum. A restaurat-o un coleg de al meu, o pictura de Luchian.

In spatiul respectiv al casei de la care am salvat usa, pentru ca pana la urma scandalul a ajuns atat de mare incat lucrarile au fost oprite, zidul acela ce-a mai ramas, nu l-au darmat si dupa ce lucrurile au trecut, au trecut, au trecut, au ridicat un bloc cu 9 etaje si au incasat zidul ala ca si cum facem noi o poveste. Cel putin in sectorul asta s-au daramat si s-au stricat si s-au lasat spre a se strica atatea lucruri vechi incat …nu stiu cum sa spun… lucrurile noi care s-au cladit in sectorul 2 nu ajung la valoarea lucrurilor pe care le-au stricat!

Vedeti eu traiesc o drama. Acum am inceput sa imi dau seama. Au venit oameni care au cumparat lucrari de la mine, oameni care au luat lucrari si s-au dus cu ele; le-am povestit cum va povestesc si dvs de traditii pentru ca oamenii astia erau oameni care faceau afaceri si care au darmat si au construit pentru bani… Iar lucrarile mele sunt acum in casele lor. Am fost prost. Asta e.

atelier maestru caltia

Stiti ce se intampla? Eu nu am colectionat!

Dar cand trec pe langa un lucru am doua stari. Una: ca imi place de el si imi place sa fie langa mine. Si al doilea lucru, care e si ca o spaima zic mai “dar daca nu il ridic, nu mai e. Si poate vine si altcineva care ar vrea sa il vada, hai sa il ingrijesc eu!”  Multe dintre obiecte sunt pentru a le ingriji, pentru a le ocroti.

De cand m-am mutat aici in cartier strazile erau pavate cu piatra. Iar strazile astea, mai ales dupa ce trece ploaia peste ele, au o culoare speciala, superba, sunt extraodinar de frumoase. Incet, incet am constatat ca ele dispar. Si atunci de cate ori se facea o constructie, o lucrare si aparea cate o piatra pe care o stiam, ma duceam cu roaba si-i intrebam pe muncitori.

  • Ce faceti cu piatra asta
  • Pai o incarcam in camion si o aruncam la groapa.

Umpleam o roaba de pietre. Si pe aleea mea cand o sa mergeti, o sa vedeti pietre din tot cartierul. Unele sunt negre dreptunghiulare, exatraordinar de frumoase.

Lucrul care ma mai linisteste, un fel de liniste disperata, este ca am vazut ca atunci cand se dezlipeste asfaltul, pietrele vechi raman curate… Asa ca visez la o bogatie a tarii si a acestei generatii care va decoji acest asfalt penibil, ca o coaja de buba urata, si vor scoate la iveala pietrele.

Mai mult decat atat, undeva spre Piata Gemeni, cand s-a dat la o parte asfaltul s-a descoperit ca toata strada e pavata cu bucati de stejar, batute cap in cap.

Lucrurile bune se trag asa modest deoparte cateodata si asteapta vremuri bune pentru a reveni la suprafata.

maestrul stefan caltia

Romanescul autentic intre betoane si razbunarea copiilor

Stefan Caltia: Da… in Tineretului intre betoane poate fi autenticitate. S-au scris poezii, au fost poeti ai orasului, teribili. Deci poti vorbi despre locul ala! Pentru ca tu, important e ce crezi si cum ti-l asumi. Dar ma faceti sa imi aduc aminte ca am fost profesor o vreme in Sercaia si era un copil problema.

O poveste intreaga cu acest copil, traia pe langa o ferma… A trait intr-o promiscuitate, nu stiti ce inseamna un dormitor intr-o ferma. A ramas de nu stiu cate ori repetent, dar l-am intuit era totusi inteligent. Intr-o zi ma deranjeaza la clasa si il dau afara. Era o banca asa langa un perete pe colidor si i-am zis ”aici sa stai” si la un moment dat zic  – ala précis a plecat de acolo. Am iesit sa vad daca a plecat de acolo si am vazut ca a bagat ceva in sertarul de la banca, m-am facut ca nu vad.

Gata a venit pauza, am plecat si i-am scos pe toti afara si pe el repede si m-am dus sa vad ce era. Scrisese o poezie. Un copil ramas de doua ori repetent, scrisese o poezie despre pata din fata peretelui. Era o pata in fata lui si ce vede el in pata aia! Ceva demn de o poezie!!!!

Copilul asta s-a razbunat pe mine ca l-am salvat. Ma iubea dar s-a razbunat pe mine in felul urmator mi-a zis: “domn’  profesor, mi-ati zis ca atunci cand infloresc brandusele pe valea aia, sa va duc”

“Da, mai Ilie! Uite, dupa ce termin cu clasa vin, unde te gasesc?”

“Pai ma gasiti cu caii ca-I pazesc…”

Si ma duc dupa ore, el cu caii, ma vede si zice “dar mergem calare!”

“Mai Ilie, eu am fost calare, dar nu stiu sa calaresc, pune-ma si tu pe mine pe o gloaba.”

Ce insemna sa calarim? Nu aveam capastru. I-am bagat calului o sfoara in gura tineam de aia cat de cat sa il strunesti, am urcat pe cal am pasit asa, am trecut linistit peste pod si cand am ajuns, a pocnit o data din bici si caii sunt ca oile… au luat-o la fuga. Si ma tineam de cal cand pe fundul calului cand asa… Si eu tipam si Ilie radea!

In fine, nu am cazut, am ajuns intr-un loc intr-o vale plina de branduse! Cobor, nu mai puteam de sale nici sa imi adun picioarele, imi venea sa il omor. El statea se uita asa la mine fix si ma aplec sa rup o floare si zice

“Nu! De pe valea asta nimeni nu rupe o floare decat daca ii dau eu voie!”

“Bine, mai Ilie, nu ti-e rusine ce ai facut cu mine, cred ca toate unguroaicele m-au auzit.”

Si am venit pe jos acasa. Asta a fost…

obiecte_graitoare_cop1

(sa va cumparati cartea Obiecte Graitoare – Stefan Caltia, vorbeste despre o lume la care avem nevoie sa ne intoarcem cat mai des ca sa ne amintim ritmul corect al vietii. In plus cartea e continuarea minunata a multor lucruri facute cu substanta si talc in timpul expozitiei. Am scris despre ele la vremea expozitiei si mai cred si acum ca atelierele pentru copii si serile minunate de discutie din perioada expozitiei au insemnat mult pentru copii, tineri si cei care isi cauta radacinile emotionale)

15289
perceptie imagine blogDe ce conteaza mai mult perceptia decat adevarul? De la 1740, David Hume ne-a spus ca emotia e mai puternica decat ratiunea… azi profitam din plin. Doua carti de citit

De ce conteaza mai mult perceptia decat adevarul? De la 1740, David Hume ne-a spus ca emotia e mai puternica decat ratiunea… azi profitam din plin. Doua carti de citit

Exista un moment foarte ciudat in viata moderna cand incepi sa realizezi ca nu mai conteaza ce s-a intamplat, ci ce cred oamenii ca s-a intamplat.Este ca atunci cand trimiti un mesaj perfect inocent si cineva il citeste cu tonul gresit. Dintr-odata, nu mai exista mesajul real, exista doar interpretarea lui. Si, surpriza, interpretarea castiga.

Asa functioneaza tot mai mult lumea in care traim.

Cand vreau sa calmez spiritele intr-o disputa, arat tot timpul cate o imagine joc in care fiecare vede altceva.. aici avem o doamna in varsta, dar si o copila in acelasi cadru… uitati-va cu atentie ca sa le descoperiti pe amandoua… Daca spunem ca am vazut o copila, nu mintim cu nimic. Cum spunem adevarul daca spunem ca am vazut o doamna in varsta…

Zilele astea in contextul politic controversat m-am gandit mult la perceptie vs adevar…

Cand eram copii, ni se spunea ca adevarul iese intotdeauna la suprafata. Astazi pare ca adevarul nici macar nu mai primeste invitatie la petrecere.

Nu este un fenomen nou. Oamenii au fost manipulati de cand exista putere si dorinta de control. Diferenta este ca inainte propaganda venea cu afise, ziare si discursuri oficiale, acum vine cu notificari, videoclipuri de cincisprezece secunde si titluri care te fac sa ridici sprancenele inainte sa termini cafeaua.

Problema este ca emotia calatoreste mai repede decat adevarul.

In lucrarea sa A Treatise of Human Nature, publicata in anii 1739–1740, filosoful David Hume a scris celebra afirmatie: „Ratiunea este si trebuie sa fie doar sclava pasiunilor.”Prin aceasta, el sustinea ca emotiile, dorintele si pasiunile sunt cele care ne motiveaza actiunile, in timp ce ratiunea ne ajuta doar sa gasim mijloacele pentru a ne atinge scopurile.

Daca iti spun ca un pod a fost inaugurat intr-un oras, probabil vei da din cap si iti vei vedea de treaba. Daca iti spun ca acelasi pod este pe cale sa se prabuseasca si ca autoritatile ascund asta, dintr-odata atentia ta este captata. Frica, indignarea si furia au un talent extraordinar de a se raspandi, probabil ca parte a mecanismelor noastre de supravietuire: ii anuntam si pe ceilalti nenorocirea ca sa se apere si, poate, ca sa ne dam noi mari (caci, EGO 😊 ) ca stim mai multe.

Retelele sociale au inteles acest lucru mai bine decat oricine. Algoritmii nu sunt interesati de adevar, ei sunt interesati de reactie. Nu recompenseaza ceea ce este corect, ci ceea ce este distribuit. Iar oamenii distribuie mai ales ceea ce ii sperie, ii enerveaza sau ii face sa se simta superiori.

Asa apar bulele informationale. Fiecare dintre noi ajunge sa traiasca intr-o versiune personalizata a realitatii. Unii vad peste tot conspiratii. Altii vad peste tot propaganda. Si, la un moment dat, doua persoane care locuiesc pe aceeasi strada pot avea impresia ca traiesc in doua tari complet diferite.

Am vazut asta in timpul pandemiei. In timp ce medicii incercau sa explice ce este un virus, internetul explica de ce virusul nu exista. In timp ce cercetatorii publicau studii, cineva filma un videoclip in bucatarie si devenea expert peste noapte. Si, pentru milioane de oameni, videoclipul din bucatarie parea mai convingator decat realitatea.

Poate pentru ca adevarul are un defect major: este adesea complicat. Adevarul vine cu nuante, statistici si intrebari fara raspuns. Perceptia vine cu certitudini. Iar oamenii iubesc certitudinile chiar si atunci cand sunt gresite. Vedem acelasi lucru in politica.

Un politician poate fi competent, bine pregatit si profund plictisitor. Altul poate sa nu aiba nicio solutie reala, dar sa stie sa creeze impresia de forta, curaj sau apropiere de oameni. Ghiciti care dintre ei are mai multe sanse sa devina viral?

In Romania, acest mecanism nu este deloc nou. In comunism, ni se vorbea despre prosperitate in timp ce oamenii stateau la cozi pentru alimente. Imaginea oficiala era impecabila, realitatea era alta. Mai tarziu, in anii tulburi ai tranzitiei, am vazut cum etichetele si discursurile publice puteau transforma victimele in vinovati si agresorii in salvatori.

Astazi instrumentele sunt mai sofisticate. Exista videoclipuri generate de inteligenta artificiala, imagini false si inregistrari care par autentice. Curand nu vom mai putea spune cu siguranta daca ceea ce vedem chiar s-a intamplat.

Ceea ce este putin infricosator. Si foarte obositor. Pentru ca ajungem sa verificam totul, sa ne indoim de totul si, uneori, sa nu mai credem nimic. Totusi, adevarul are o calitate pe care perceptia nu o va avea niciodata: rezista in timp. Poate fi ignorat, ascuns sau distorsionat, dar nu dispare. Perceptiile se schimba de la o zi la alta, realitatea ramane acolo, incapatanata si neimpresionata de numarul de like-uri.

Poate ca adevarata provocare a epocii noastre nu este sa gasim informatii, avem prea multe. Provocarea este sa invatam sa facem diferenta dintre ceea ce ne emotioneaza si ceea ce este adevarat. Iar asta cere ceva ce algoritmii nu pot oferi: rabdare, gandire critica si disponibilitatea de a accepta ca uneori realitatea este mai putin spectaculoasa decat povestea. Dar infinit mai importanta.

***

Daca vreti sa cititi mai multe pe tema incepeti cu Eroarea lui Descartes de Antonio Damasio. Este una dintre cele mai convingatoare carti care arata ca opozitia simpla dintre emotie si ratiune este falsa: in realitate, oamenii au nevoie de emotii pentru a lua decizii bune.

Apoi continuati cu Gandire rapida, gandire lenta de Kahneman.

333
eficienta vs eficacitate coverEficienta vs. eficacitate – doua drumuri catre succes

Eficienta vs. eficacitate – doua drumuri catre succes

De multe ori, la sfarsitul unei zile aglomerate, avem senzatia ca am facut foarte multe. Am raspuns la telefoane, am trimis e-mailuri, am alergat dintr-un loc in altul si am bifat zeci de sarcini de pe lista. Dar apare o intrebare simpla si uneori incomoda: am facut ceea ce conta cu adevarat? Aici incepe diferenta dintre eficienta si eficacitate – doua concepte care par asemanatoare, dar care vorbesc despre lucruri diferite.

E una dintre temele la care m-am gandit mult zilele astea si va las si dvs cateva ganduri poate reflectati la ele..

Cand ajungi unde ti-ai propus

Eficacitatea inseamna sa atingi rezultatul dorit. Este despre scop, despre destinatie, despre acel moment in care poti spune: „Am reusit”.

Ganditi-va la un profesor care vede cum elevii sai inteleg lectia si capata incredere in ei. Sau la un medic care priveste cu satisfactie recuperarea unui pacient. Ori la un antreprenor care isi vede obiectivele transformate in realitate.

In toate aceste situatii, ceea ce conteaza este rezultatul final.

Eficacitatea raspunde la intrebarea: „Facem ceea ce trebuie?”

Uneori, atingerea unui obiectiv presupune mult efort, multe ore si multe resurse. Chiar si asa, daca scopul a fost atins, vorbim despre eficacitate. Cand ajungi unde ti-ai propus, folosind cat mai bine resursele

Eficienta priveste lucrurile dintr-o alta perspectiva. Nu se intreaba doar daca ai ajuns la rezultat, ci si cum ai ajuns acolo. Ai folosit timpul cu intelepciune? Ai economisit energie? Ai evitat risipa?

Un angajat care isi termina sarcinile rapid si corect este eficient. Un student care invata organizat si retine informatiile fara nopti pierdute este eficient. O companie care obtine rezultate bune fara costuri inutile este eficienta.

Eficienta raspunde la intrebarea: „Facem lucrurile cum trebuie?”

Povestea unei calatorii

Imaginati-va ca trebuie sa ajungeti intr-un oras aflat la cateva sute de kilometri distanta. Daca ajungeti la destinatie, sunteti eficace. Daca ajungeti la timp, pe un traseu bine ales, cu un consum redus de combustibil si fara ocoluri inutile, sunteti eficient. Iar daca reusiti ambele lucruri, atunci ati gasit combinatia ideala.

Viata ne arata insa ca nu este intotdeauna atat de simplu. Exista oameni care muncesc repede, sunt organizati si productivi, dar isi consuma energia pentru lucruri care nu au cu adevarat importanta. Sunt eficienti, dar nu eficace.

La polul opus, exista oameni care isi ating obiectivele, insa cu un cost urias: oboseala, stres, timp pierdut sau resurse consumate excesiv. Ei sunt eficace, dar nu eficienti.

Lectia pe care ne-o da viata de zi cu zi

Nu doar organizatiile si companiile se confrunta cu aceasta provocare. Fiecare dintre noi o traieste zilnic. In educatie, un elev eficace obtine rezultate bune, iar unul eficient invata intr-un mod care ii lasa timp si pentru odihna, prieteni sau pasiuni. In sanatate, un program este eficace daca aduce rezultate, dar este eficient daca poate fi urmat pe termen lung fara sa devina o povara. In gestionarea timpului, eficacitatea inseamna sa rezolvi ceea ce este cu adevarat important, iar eficienta inseamna sa faci acest lucru fara sa iti consumi inutil energia si echilibrul interior.

Intr-o lume care ne impinge mereu sa facem mai mult si mai repede, uitam uneori sa ne intrebam daca mergem in directia potrivita.

Eficacitatea ne ajuta sa alegem destinatia corecta. Eficienta ne ajuta sa parcurgem drumul intr-un mod inteligent.

Succesul nu apare doar atunci cand muncim mult si nici doar atunci cand economisim timp. El apare atunci cand stim ce merita urmarit si gasim cea mai buna cale de a ajunge acolo. Cu alte cuvinte, adevarata performanta inseamna sa fim, in acelasi timp, si eficace, si eficienti.

Si sa mai avem si abilitatea magica sa nu punem presiune pe noi pentru toate astea, sa nu tragem de noi ca de un elastic… Poate va ganditi putin la asta… Multumesc

432
bebe dormindCate ore de somn are nevoie un om in functie de varsta?

Cate ore de somn are nevoie un om in functie de varsta?

De cateva zile dorm mai mult decat obisnuiesc si m-am gandit sa scriu cateva despre somn. Acum ceva ani, cand dormeam maximum 4 ore pe noapte (si m-am imbolnavit, evident), m-am apucat sa citesc Why We Sleep, cartea scrisa de Matthew Walker. E tradusa si la noi, sa o cautati ca va pune tare pe ganduri si va mai ordoneaza viata daca dormiti haotic. (e socant cand arata ce spun studiile caa se modifica in corpul privat de somn)..

Eu n-am dormit niciodata mult, si am fost genul de persoana care simtea ca nu I se mai relaxeaza motorasul din creier, ma tot gandeam la lucrurile pe care le-am facut peste zi sau trebuie sa le fac in ziua urmatoare…

mi-am dat seama ca imi fac rau (adica am simtit pe pielea si creierasul meu) si am incercat sa ma organizez.

Acum la 22- 22.30 dorm ca ingerasii, iar la 5 ma trezesc… ma rog in mod normal, caci asa cum spuneam zilele astea am dormit multicel.

E bine de stiu ca, in timpul somnului, creierul consolideaza amintirile, proceseaza informatiile acumulate peste zi si elimina substantele toxice care se acumuleaza in timpul starii de veghe.

Somnul joaca un rol esential in functionarea sistemului imunitar, reglarea hormonilor si refacerea organismului.

Cu aceastaa experienta din ultimele zile, m-am intors la carti ca sa aflu cate ore de somn are nevoie un om in functie de varsta?

Somnul este esential pentru sanatatea fizica si mentala, iar necesarul de odihna difera de la o etapa de viata la alta. Specialistii recomanda un anumit numar de ore de somn pentru fiecare categorie de varsta, astfel incat organismul sa functioneze optim.

Nou-nascutii (0-3 luni) au nevoie de 14-17 ore de somn pe zi, deoarece cresterea si dezvoltarea lor sunt foarte rapide. Sugarii intre 4 si 12 luni ar trebui sa doarma intre 12 si 16 ore, inclusiv somnul de peste zi.

Copiii mici, cu varste intre 1 si 2 ani, au nevoie de 11-14 ore de somn, iar cei intre 3 si 5 ani de aproximativ 10-13 ore. In perioada scolara (6-12 ani), necesarul scade la 9-12 ore pe noapte.

Adolescentii (13-18 ani) au nevoie de 8-10 ore de somn, insa multi dintre ei dorm mai putin decat recomandarile specialistilor, ceea ce poate afecta concentrarea, performanta scolara si starea emotionala.

La varsta adulta (18-64 ani), majoritatea oamenilor au nevoie de 7-9 ore de somn pe noapte pentru a se mentine sanatosi si energici. Persoanele de peste 65 de ani se simt, de regula, odihnite dupa 7-8 ore de somn.

Lipsa somnului poate creste riscul de boli cardiovasculare, diabet, obezitate si tulburari de memorie. De aceea, respectarea unui program regulat de somn este una dintre cele mai simple si eficiente metode de a avea grija de sanatate, indiferent de varsta.

1197
Tommy Hilfiger ramadam copiiAproape un sfert dintre copii spun ca adultii ii asculta rar sau aproape niciodata. Anxietatea si presiunea scolii, principalele probleme ale generatiei lor

Aproape un sfert dintre copii spun ca adultii ii asculta rar sau aproape niciodata. Anxietatea si presiunea scolii, principalele probleme ale generatiei lor

Multi copii si adolescenti simt ca vocile lor nu sunt auzite, iar anxietatea si stresul legat de scoala le afecteaza tot mai mult viata de zi cu zi. Astea sunt rezultatele unui studiu World Vision Romania.

Aproape un sfert dintre copiii si adolescentii consultati spun ca adultii ii asculta rar sau aproape niciodata, in timp ce anxietatea si presiunea scolii se numara printre cele mai mari probleme cu care se confrunta. Datele atrag atentia asupra unei realitati despre care specialistii vorbesc de ani de zile: sanatatea emotionala a copiilor este afectata de stres, asteptari ridicate si lipsa unor spatii in care sa se simta ascultati si intelesi.

Desi generatia actuala este considerata una dintre cele mai conectate si mai informate din istorie, multi tineri spun ca opiniile si grijile lor sunt adesea ignorate sau minimalizate de adulti.

Eu nu am copii, dar citesc constant studii despre tinerele generatii ca sa inteleg directia in care mergem, si imi dau seama ca acesti copii au crescut cu angoasele pandemiei, cu bullyingul din social media si agresiunile de la scoala, cu presiunea si viteza social media… si mi se pare ca vorbesc o alta limba decat noi.

Anxietatea, o problema tot mai prezenta in viata copiilor

Pentru multi elevi, scoala nu inseamna doar invatare si dezvoltare, ci si o sursa constanta de stres. Examenele, notele, competitia si asteptarile venite din partea familiei sau a profesorilor contribuie la cresterea nivelului de anxietate.

Multi copii simt ca trebuie sa fie permanent performanti, iar esecul este privit ca o dezamagire. In aceste conditii, stresul poate deveni coplesitor si poate afecta somnul, concentrarea, relatiile cu cei din jur si starea generala de bine.

Specialistii avertizeaza ca anxietatea nu trebuie tratata ca un moft sau ca o etapa normala peste care copiii vor trece singuri. Lipsa sprijinului poate avea efecte pe termen lung asupra dezvoltarii lor emotionale.

De ce spun copiii ca nu sunt ascultati

De multe ori, adultii cred ca asculta, dar raspund prea repede cu sfaturi, critici sau solutii.

Atunci cand un copil spune ca este stresat sau ingrijorat, reactiile de tipul “si noi am trecut prin asta”, “nu ai de ce sa te plangi” sau “trebuie doar sa inveti mai mult” pot transmite mesajul ca sentimentele sale nu sunt importante.

Pentru copii, a fi ascultat inseamna sa fie luati in serios, sa poata vorbi fara teama de a fi judecati si sa simta ca cineva incearca sa inteleaga prin ce trec.

Prejudecatile care ne impiedica sa ii intelegem

In relatia dintre adulti si copii exista inca numeroase prejudecati care pot afecta comunicarea.

Multi adulti apreciaza ca adolescentii exagereaza si dramatizeaza; copiii sunt prea mici pentru a avea probleme reale;anxietatea este doar o faza; generatia actuala este mai sensibila decat cele anterioare; daca un copil are acces la tehnologie si conditii bune de trai, nu are motive sa sufere; rezultatele scolare sunt cel mai important indicator al succesului.

Astfel de convingeri pot face ca dificultatile emotionale ale copiilor sa fie ignorate sau minimizate. In realitate, problemele lor sunt diferite de cele ale adultilor, dar nu mai putin importante.

Cum ii putem ajuta

Sa ii ascultam fara sa ii judecam

Primul pas este sa le oferim timp si atentie. Uneori, copiii au nevoie sa fie ascultati, nu sa primeasca imediat o solutie.

Sa le validam emotiile

Fraze precum “inteleg ca iti este greu” sau “vad ca te preocupa acest lucru” ii ajuta sa se simta in siguranta si intelesi.

Sa reducem presiunea performantei

Copiii au nevoie sa stie ca valoarea lor nu depinde exclusiv de note sau rezultate. Greseala face parte din procesul de invatare.

Sa incurajam dialogul despre sanatatea mintala

Discutiile deschise despre emotii, stres si anxietate pot contribui la prevenirea problemelor mai grave.

Sa apelam la specialisti atunci cand este necesar

Atunci cand anxietatea sau stresul afecteaza viata de zi cu zi a copilului, sprijinul unui psiholog poate face o diferenta semnificativa.

Copiii nu cer perfectiune. Cer sa fie auziti

Mesajul transmis de copii si adolescenti este unul simplu: vor sa fie ascultati. Intr-o perioada in care anxietatea si presiunea scolii afecteaza tot mai multi tineri, atentia, rabdarea si disponibilitatea adultilor de a-i intelege pot deveni unele dintre cele mai importante forme de sprijin.

Pentru un copil, faptul ca un adult il asculta cu adevarat poate insemna mai mult decat orice sfat.

466

Aboneaza-te la newsletter

Adresa de email:


Aboneaza-te!