Monthly Archives : May 2015

10849942_783754605047508_8858133313435434114_n-464x768Cand spui folclor romanesc, spui Maria Tanase

Cand spui folclor romanesc, spui Maria Tanase

Text de Raluca Antuca

Acum 73 de ani, fotograful german Willy Pragher, îndrăgostit de România, a fotografiat-o pe artistă la ea acasă, în București. Maria Tănase, simbol al culturii românești, a fost surprinsă în timp ce se juca cu un câine negru, asculta muzică la pick-up și fuma (viciul ei cel dintâi).

Imaginile sunt spontane și ne arată o Maria frumoasă și naturală, imaginea României din acea perioadă. Sursa fotografiilor este aceasta, iar dacă dați click veți găsi mai multe imagini cu simbolul folclorului românesc.

 

3723
2Instagram este de acum si interactiv!

Instagram este de acum si interactiv!

Text de Raluca Antuca

De când a fost lansat în 2010, Instagram a devenit locul unde se întâlnesc domenii precum fotografie și design grafic sau ilustrații. Cu milioane de utilizatori din toată lumea, platforma le permite artiștilor să fie creativi și să arate tuturor operele de artă pe care le-au făcut. Dar cum ar fi dacă aplicația ar miza mai mult pe interactivitate?

ARTBEATS este proiectul ingenios care îți permite să fii mai interactiv pe Instagram. Conceput de agenția Carl Storey din Londra, contul lor de Instagram numit @artbeats01 conține ilustrații simpatice și creative. Cei care îi urmăresc trebuie să dea click de două ori pe fiecare imagine pentru a o completa. Proiectul folosește inventiv butonul de like pentru a incorpora o ❤ în ilustrație.

1913
capture-20150531-164737Ignore no more- aplicatia facuta de o mamica suparata

Ignore no more- aplicatia facuta de o mamica suparata

Text de Raluca Antuca

Cred că știm cu toții că mama te sună în momentele cele mai nepotrivite și se supără foarte tare atunci când nu îi spui ce faci, cu cine și unde. Din prea multă iubire, tind să calce pe coadă adolescenții care se vor a fi rebeli și nu dau raportul zilei.

Poate vă amintiți de Pepper Hacker, dispozitivul care deconecta toata familia de la tehnologie. Ei bine, o mămică a venit cu o soluție pentru ca fiul ei să îi răspundă sau să o sune înapoi atunci când este în oraș. Aplicația inventată se numește Ignore no more și blochează telefonul adolescentului până când el sună părinții și primește parola pentru a-l debloca.

Foarte simplu și ingenios! Doar că mi se pare amuzant cum s-au adunat frustrările acestei mămici astfel încât să recurgă la metoda asta care, cu siguranță, îi va enerva la cote maxime pe tineri. Nu văd o rezolvare pe termen lung a problemei, ci una care constrânge și impune o atitudine docilă. O putem numi Mămica anului pentru străduința de a fi mai aproape de copilul ei.

 

1842
Davies_11Magie in seria de fotografii STARS

Magie in seria de fotografii STARS

Text de Raluca Antuca

Atunci când vine vorba de background, există două tipuri de fotografi- cei care lucrează în studio-ul cu pereți albi și mânuiesc umbrele de difuzie sau lămpi de lumină și cei care aduc studio-ul în natură și se bucură de lumina naturală.

Din cea de-a doua categorie face parte Ellie Davis, care și-a dedicat ultimii șapte ani fotografiei de peisaje. Ea creează cadre magice în natură, încercând să facă o conexiune între om și elementele naturale.

Dar cum fotografii peisagistice face multă lume, Ellie își folosește cunoștințele de Photoshop pentru a realiza mici intervenții. De exemplu, se joacă cu fum, lumina, stele și alte elemente, pentru a situa vizualul la limita dintre realitate și fantezie.

Seria se numește STARS și aceste imagini mistice încurajează momentele de reflectare și imaginare a unor lumi mai bune. Mi-ar plăcea tare mult să am un tablou în casă cu un cadru așa magic, cu multe stele și un verde smarald! 🙂

1924
down-syndrome-wil-can-fly-photography-adam-lawrence-9Si copiii cu sindromul Down pot zbura!

Si copiii cu sindromul Down pot zbura!

Text de Raluca Antuca

Will este un băiețel mai deosebit. La 18 luni de viață, este cel mai tânăr din familia lui și se deosebește de frații și surorile lui.

El are sindromul Down, dar mulțumită tatălui său care face magie în Photoshop, are un talent deosebit- poate să zboare!

Tăticul se numește Alan și locuiește în Utah cu soția și cei cinci copii. Fotografiile au un mesaj genial în spate. Will va trece prin multe greutăți când va crește și va lua contact direct cu societatea, dar Alan vrea să-i aducă aminte că totul este posibil și că orice își va propune, va reuși!

Tăticul pregătește un alt proiect „Bringing The Light”, pentru a inspira și a sprijini familiile care au copii cu sindromul Down. Mai multe detalii pe blogul That Dad Blog, unde Alan scrie și despre parenting, calatorii, fotografie.

1758
fur-1Un alt fel de “oglinda, oglinjoara”

Un alt fel de “oglinda, oglinjoara”

Text de Raluca Antuca

 “Oglindă, oglinjoară, cine este cea mai frumoasă din țară?”

Mi se pare mie sau generațiile astea noi au dezvoltat, alături de tehnologie, o sete de atenție și un spirit competitiv? Vor să fie în prim-plan, iar ceilalți să-i invidieze pentru ceea ce ei pretind că au pe Facebook.

Artistul Daniel Rozin și-a dat seama de această nevoie a tinerilor și a creat un device foarte ingenios. Arată ca o oglindă, doar că este facută din 928 de motocei de blană și 464 de motoare. Are senzori de mișcare și realizează o reflexie a celui care o privește în timp real!!

Daniel a mai realizat o oglindă din lemn, care funcționează pe aceleași principii. Acestea fac parte dintr-o serie de instalații interactive similar, care folosesc motorașe pentru a mișca elementele din care sunt făcute. Mai multe vedeți pe site-ul oficial!

1642
110Cum arata un scaun cu rotile pentru un pestisor auriu

Cum arata un scaun cu rotile pentru un pestisor auriu

Text de Raluca Antuca

Am scris la un moment dat de o broască țestoasă căreia stăpânul i-a atașat roți pentru ca aceasta să se deplaseze, după ce a fost atacată de șobolani. Voi continua această serie de fapte frumoase, care arată cât de mult iubesc oamenii animalele de companie și nu numai, cu acest peștișor auriu.

El a primit un scaun cu rotile pentru pești, care funcționează ca un fel de plută. Reușește să-l țină deasupra apei într-o poziție verticală. Se pare că și peștii suferă de boli și anume nu-și pot păstra echilibrul, iar această modalitate de susținere a lor este des folosită de oamenii cărora le pasă și sunt iubitori. Video-ul a topit multe inimi și a surprins multe exclamații “aww”. Urmăriți-l și voi!

2344
temp-3Dispozitivul care iti arata cum este vremea in timp real

Dispozitivul care iti arata cum este vremea in timp real

Text de Raluca Antuca

Mi-am făcut un obicei (și cred că nu sunt singura) de a verifica vremea pe telefon pentru a ști cu ce să mă îmbrac și ce mă așteaptă în Bucureștiul aglomerat. Desigur că aplicația este destul de complexă și include fel de fel de valori termice și prognoze, dar tocmai ce am descoperit un dispozitiv genial!

Se numește Tempescop și are forma unui paralelipiped care stimulează condițiile meteo din acel moment. Acest device a fost creat de Ken Kawamoto și este capabil să downloadeze informații de pe Internet, pe care apoi le modifică în moduri variate- soare, nori, ploaie, brumă.

Are aspect decorativ și parcă este o bucățică desprinsă din realitatea de afară și așezată pe birou. Ce-mi mai place mie este că este dinamic și orice mișcare este imediat receptată, astfel încât îți dai seama ce se petrece afară chiar dacă tu ești ocupat cu ale tale!

2313
expo suhd cursAm sa fiu curator pentru prima galerie de arta digitala din Romania.

Am sa fiu curator pentru prima galerie de arta digitala din Romania.

In propozitia “am sa fiu curator pentru prima galerie de arta digitala din Ro” sunt multe nedumeriri, dar ea este foarte adevarata si se va intimpla curind.

Eu am sa fiu curatorul, adica sunt responsabila pentru fiecare dintre lucrarile pe care le voi alege. Si ca sa nu existe discutii despre priceperea mea, iau cursuri de curatoriat de la curatorii Artmark.

“Galerie de arta digitala” e ceva foarte complicat pentru Romania (cam peste tot in lume) pentru ca abia acum incep sa apara “artistii digitali” plus ca, atunci cind auzi pentru prima data termenul, stai si te gindesti “cum sunt expuse lucrarile digitale intr-o galerie?”

*
Aici intervine provocarea.

Samsung a lansat o noua gama de televizoare SUHD TV care, prin noile tehnologii incorporate, alături de design-ul curbat, te transpun în mijlocul acțiunii, pentru o experienţă de vizionare mai intensă.

Cum SUHD TV este cel mai bun dispozitiv prin care arta digitală poate fi exprimată în cel mai mic detaliu datorita principalelor beneficii oferite: gama de culori care prin tehnologia Nano Crystal Color oferă cea mai ridicată puritate a culorilor reușind să transmită acuratețea dorită de artist, contrastul și luminozitatea, dar și designul minimalist, vom face prima galerie de arta digitala din Romania, pe Samsung SUHD.

*
In acest moment sunt la stadiul in care ma bucur ca am intilnit-o pe Ioana Ciocan (curator Artmark) ale carei proiecte minunate le stiam si sper sa invat putin putin ceva despre curatoriat de la ea.

In prima noastra intilnire a povestit cum in Romania, in alte vremuri, curatorii erau cei care stergeau de praf colectiile din muzee:)

Am invatat putin despre pasii pe care-i face un curator in pregatirea conceptului pe care-l va avea expozitia la care lucreaza – care poate pleca de la un cuvint/ de la o stare, sau poate pleca de la artistii din zona in care vrea sa duca expozitia.

In zilele viitoare incep sa caut artisti digitali si, sub supravegherea Ioanei, am sa incerc sa fac un concept pentru o mini expozitie digitala.

Va astept cu drag orice propunere de artist digital, e o ocazie unica sa fie descoperiti si de publicul larg dar si de oamenii de arta, intrucit expozitia va fi la Artmark in conditiile tehnice ( atit de necesare pt un asemenea tip de expozitie) cele mai bune in acest moment, pe televizoarele Samsung SUHD.

Am sa va prezint aici lucrarile, le vom vota si cele alese vor putea fi vazute in prima galerie digitala la Artmark pe televizoarele Samsung SUHD.

In acest moment stiu doar cuvintele si starea care ar trebui sa fie temelia pentru mica mea expozitie, sa speram ca dupa un research bogat vom si descoperi artistii digitali care au aceeasi directie de exprimare cu ceea ce imi doresc eu sa va transmitem cu aceasta expozitie. Cum spuneam, orice propunere din partea voastra e binevenita, mai ales ca – sunt sigura – vom bucura si un tinar artist care va avea astfel o participare la o expozitie cu multa promovare. Lucrarile lui se vor afla si pe un site special, al acestei campanii, care va fi facut public in curind.

revin curind cu detalii despre evolutia proiectului.

mai sunt in acest proiect special Maurice Munteanu, Sanziana Pop si Janina Nectara.

4722
classical-paintings-modern-city-2-reality-alexey-kondakov-ukraine-6Atunci cand urbanul devine renascentist

Atunci cand urbanul devine renascentist

Text de Raluca Antuca

Ne-am obișnuit cu aceleași fețe încercănate atunci când plecăm de dimineață la muncă sau la cursuri, dar și cu fețele încruntate în timp ce vorbesc la telefon în metrou. Fiecare este prezent în lumea lui problematică și nu prea acordă atenție celor din jur.

În acest context tipic societății bucureștene, m-am întrebat cum ar fi dacă peisajul românesc ar conține elemente atipice. Cum ar fi dacă personajele din tablourile clasice celebre ar apărea la metrou, în gară sau pe bancă, așteptând autobuzul?

Pentru aceste întrebări, am un răspuns vizual, ce-i drept: seria de imagini realizate în Photoshop de către artistul ucraineam Alexey Kondakov. El alătură două lumi diferite, cea din picturi și cea în care trăim noi.

Este interesant să vezi cât de diferit sunt percepute personajele renascentiste în funcție de context. Impresiile noastre se schimbă în funcție de locul în care le vedem… sunt opere de artă rafinate în muzeu, iar pe stradă oferă un contrast de culoare și stil. Totuși se pot încadra perfect, ca dovadă că nu multe lucruri legate de umanitate s-au schimbat.

2401
shutterstock_186043616ce inseamna extraordinar?

ce inseamna extraordinar?

(am scris acest text, ieri dimineata, inaintea unei conferinte de presa, in parc)

La momentul la care scriu aceste rinduri sunt in parc si, la doar citiva metri de mine, o doamna la 60 si ceva de ani face exercitii folosindu-se de greutatea corpului si de marginea unei banci.

E imbracata cu o bluza de bumbac mustar, are colanti negri, parul il are prins cu o bentita negra cu buline si poarta ochelari de soare rotunzi foarte chic.

E putin peste 10 si jumatate, iar in parcul de linga Institutul Francez sunt doar citiva copii care se dau in leaganele de linga aparatele pentru gimnastica instalate recent si, uitindu-ma la energia si supletea doamnei din fata mea, imi vine sa exclam ”extraordinar!”

Cu 30 de ani in urma ni s-ar fi parut ciudat sa vedem o femeie de 60+ care sa faca gimnastica in parc, cu concentrarea si determinarea pe care de obicei o vezi intr-o sala de sport. Astazi sentimentul a trecut spre respect si admiratie pentru ca in anii astia am invatat ca viata e asa cum ne-o facem noi, nu cum ne-o dicteaza altii.

*
Au fost multi ani in care femeilor – mamelor si bunicilor noastre – li s-a spus ca e normal, e datoria lor, sa gaseasca solutii la orice problema casnica, sa fie educatoare bune pentru copiii lor sa fie bucatarese desavirsite si, daca se poate, sa arate precum chipurile atent machiate prezentate in reviste.

Sigur ca pe drumul lung si anevoios al cresterii copiilor si intretinerii familiei, cu miza de a face totul bine, primul lucru la care s-au gindit sa renunte a fost grija fata de propria persoana, iar validarea lor in spatiul public s-a restrins tot mai mult.

De fapt, sa cresti un copil pastrind un echilibru fin intre ce trebuie sa invete si libertatea de a-l lasa sa descopere el lucruri ca sa se dezvolte cu o personalitate frumoasa e unul dintre cele mai grele lucruri din lume. Si mamele care reusesc asta fac cu adevarat ceva extraordinar.
*
Sunt dintre cei care cred ca un om are nevoie mai ales de ginduri bune si o sa poata sa mute muntii din loc, iar aprecierea pentru munca si efortul lui, validarea sa in spatiul public e una dintre caile care-i dau aripi si -l motiveaza sa mearga mai departe in viata.

Asa ca nu vad de ce nu le-am spune oamenilor din jur, de fiecare data cind au facut ceva bun si frumos, ca sunt extraordinari.

Tot asa cum nu vad de ce sa nu le spunem ca starea de bine vine in cantitate egala si din interiorul lor, de la ce maninca, de la stilul lor de viata, de la oamenii pe care-i au in jur.

Exista un studiu realizat de Activia care arata ca o parte importanta din starea noastra de bine vine din ceea ce mincam si din confortul pe care-l avem dupa ce am savurat mesele delicioase.

Activia are zilele acestea o campanie prin care incearca sa valorizeze atentia pe care fiecare femeie si-o acorda propriei persoane, atentia pentru cum arata, pentru ce maninca. Campania se numeste “Esti extraordinara” si are o platforma din care va puteti incarca de multe lucruri frumoase. Exista chiar si o aplicatie prin care poti trimite mesajul “esti extraordinara” insotit de un mesaj video sau scris catre cineva care inseamna mult pentru tine.

*
Cind am plecat din parc m-am dus catre doamna care facea exercitii si i-am spus ”M-am uitat la dumneavoastra si m-am gindit ca mi-ar placea sa fiu si eu la fel de activa peste citiva ani”. Dinsa a zimbit si a raspuns privind elegant in lateral ”nu va impiedica nimic”.

”Asa este”, am continuat, ”cum nu ma impiedica nici sa spun ce gindeam cu adevarat despre dvs vazindu-va concentrata ca in sala de sport, aici in parc”

A facut ochii mari si si-a indreptat privirea catre mine.

”Ma gindeam ca sunteti extraordinara”

In urmatoarea secunda am vazut cel mai frumos zimbet: usor timid, usor satisfacut.

*
coverphoto shuttertock

2762
dragos bucurConcurs cu Dragos Bucur – sau experienta de la fotograf de vacanta la un pas spre profesionist

Concurs cu Dragos Bucur – sau experienta de la fotograf de vacanta la un pas spre profesionist

Il stiti pe Dragos Bucur, e unul dintre cei mai rigurosi actori de film din Romania, printre cei putini care au inceput sa lucreze si afara.

Pentru cine a lucrat vreodata cu el, Dragos mai e si un om foarte perfectionist care stie exact ce i se potriveste si pe care-l aduci ”pe drumul tau” doar cu argumente solide.

Zilele astea Dragos face un experiment impreuna cu F 64 la vedere pentru toata lumea, ii vedem transformarea de la fotograf amator de vacanta la un fotograf pasionat si care se pregateste sa faca pasul in lumea profesionistilor. Toti pasii experientei lui sunt filmati si sunt postati zilnic pe contul de youtube F64. Practic avem ca un mini serial, reality, despre cum invata Dragos Bucur lucruri despre fotografie.

Va imaginati ca la experienta lui cinematografica, Dragos stie o multime de lucruri tehnice, asa ca si pretentiile lui fata in fata cu cei de la F64 vor fi multe.

Partea si mai simpatica est eca la sfirsitul experimentului, F 64 ii face o expozitie foto, asa ca el trebuie sa si realizeze niste fotografii cit mai frumoase. Pentru ca multi oameni cu experienta se vor uita la munca lui.

*

Impreuna cu F64 va invit sa luati parte la experienta lui Dragos si sa participati la un concurs: uitati-va la toate filmuletele – ele vor fi postate pina pe 9 iunie in fiecare zi, incepind de astazi, si spuneti-mi care va place mai mult.

Premiul?

  – Un loc la atelierul video Multimedia Storytelling susținut de Ioana Moldovan si Laurențiu Colintineanu

– In mod normal acets curs costa: 1.200 de lei.

– Perioada atelierului: 19-21 iunie la studioul F64 din strada Bucovina.

iata primul film, el va fi continuat in playlist incepind de miine cu alte filmulete. Bucurati-va de ele si, cu ajutorul lor, invatati despre fotografie

in epoca instagram e bine sa stim cit mai multe despre fotografie.

 

4648
FILME CARE PE CARECare PE Care pentru un singur film PE Promenada

Care PE Care pentru un singur film PE Promenada

stiti ca ne plac provocarile, si mie si lui Manafu.

de-a lungul timpului ne-am “razboit” in personaje de film , in numar de prieteni cu care sa vezi un film (i-am dus pe promenada anul trecut in seri separate), iar acum ridicam provocarea la nivelul urmator.

o singura seara, un singur film. al meu sau al lui. 29 mai.

sunteti invitatii mei si invitatii lui Cristi Manafu.

doar ca doar unul dintre noi a ales filmul pentru seara respectiva.

In dreptul meu se afla unul dintre cele mai simpatice filme romantice din toate timpurile You’ve got mail, in dreptul lui se afla unui dintre cele mai emotionante filme SF din toate timpurile , Interstellar.

votati aici

sincer, oricare dintre filme ar fi ales, va fi o seara memorabila intr-o atmosfera minunata.
desigur mi-ar placea sa vedem filmul meu pentru ca sunt tineri care nici macar nu stiu de el, iar iubirile construite via internet sunt astazi o realitate; in 96 cind Meg Ryan si Tom Kanks isi spuneau povestea in acest film, mailul si internetul era rara avis.

*

PUTIN DESPRE CINEMATOGRAFUL IN AER LIBER DE LA PROMENADA

Zona cinematografului în aer liber poate primi până la 600 de spectatori. Dotările tehnice sunt de ultima generație. Filmele vor fi vizionate în format HD, datorită unui proiector outdoor unic în România, Roadie HD+35K 1080 HD DLP, denumit și “The World’s Brightest, Best HD Digital Projector”. Sonorul este asigurat de un sistem L-ACOUSTICS, pe care îl folosesc în concerte Metallica, Rammstein, Red Hot Chili Peppers, Robbie Williams, P!nk, Swedish House Mafia.

Seara de film a bloggerilor face parte din campania Promenada “€œVara asta sunt PE Promenada”. Mall-ul din Floreasca pregătește numeroase surprize, astfel că, din 15 mai, vizitatorii au parte în fiecare seară de evenimente cu intrarea liberă: seri tematice de filme, vizionarea înregistrărilor unor concerte celebre sau activități pentru copii în timpul weekend-ului. Evenimentele sunt anunțate în pagina specială.

Ideea “€œCare PE Care” a fost susținută încă de anul trecut de comunitatea bloggerilor și de câteva site-uri de cinema. Susținătorii evenimentului sunt Dove, TNT Express și Uber. Partenerii media sunt RegieLive.ro, BlogDeCinema.ro, CineAmator.ro, EdgeAndBack.ro, Revistă @FILM și GazetaDeFilm.ro.

4015
world-leaders-pooping-the-daily-duty-cristina-guggeri-8Liderii lumii in ipostaze la care nu te-ai gandit

Liderii lumii in ipostaze la care nu te-ai gandit

Text de Raluca Antuca

Suntem obișnuiți ca liderii din lume să fie ocupați până peste cap cu decizii cruciale cu privire la economie, politică și alte chestiuni care uneori ne plictisesc. Pentru că se poate ca uneori să uităm că și ei sunt oameni, artista de origine italiană Cristina Guggeri vrea să ne arate latura umană a liderilor cei mai faimoși.

Seria de fotografii se numește The Daily Duty și îi prezintă pe Barack Obama, Margaret Thatcher și alții cum arată atunci când răspund la chemarea naturii. Imaginile sunt comice, pentru că sunt sigură că nu te-ai gândit vreodată la ei în această ipostază. Se spune că arta trebuie să te scoată din zona de confort, să te șocheze puțin pentru ca mai apoi să-ți rămână întipărită în minte.

1812
prin mehedintiam fost #prinmehedinti si va recomand

am fost #prinmehedinti si va recomand

zilele acestea in Grand Hotel Continental puteti vedea o expozitie de fotografii realizate in judetul Mehedinti de fotograful Victor Bogdan Gheorghita

cadrele sunt frumoase, fiecare fotografie ascunde o poveste a unui loc sau a unui om din Mehedinti, iar initiativa a aparut pentru ca autoritatile locale vor sa atraga atentia asupra judetului lor, mai ales ca au lucruri cu adevarat spectaculoase in zona pe care turistii nu le cunosc, prin urmare nu le cauta.

*

am fost #prinmehediti acum doi ani si ma gindeam ca e un loc minunat de vacanta pentru ca are peisaje minunate iar locurile iti predau lectii de viata pline de tilc.

scriam atunci ca…

exista locuri care-ti arata cit de relativ e totul pe lume.
ca de exemplu, barajul Portile de Fier. pe o parte a malului Dunarii ceasul indica o ora, pe partea cealalta – la 1 km distanta, ceasul indica alta ora. si sirbii si romanii se uita, realmente, la acelasi cer – rasarit, apus – dar se raporteaza temporar diferit la el.

oamenii apelor au povesti cu eroi, au legende.
ca povestea cu un important om al imperiului austro ungar care, pentru ca a facut ceva ilegal, a fost pedepsit sa construiasca un drum pe linga cursul dunarii. cind si-a terminat banii, s-a incheiat si drumul. ultimul lucru pe care l-a facut a fost sa inscriptioneze pe o stinca numele sotiei lui – Elisabeth.
astazi, Dunarea acopera drumul, dar inscriptia se vede cind nivelul apei e mai scazut.

*

si aceasta expozitie are oamenii ei cu povesti de legenda.

povestea unui preot care se ocupa si de agrementul nautic in Cazanele Dunarii, Alin Dejan Subtire.

Cind am fost in Cazanele Dunarii am fost prin pesterile in zona care sunt foarte foarte spectaculoase, iar Alin va poate arata lumea “de dincolo” de Pamint. Alin este insa si genul de om care vre asa schimbe putin in bine lumea in jurul lui.

În 2006, nivelul Dunării era foarte scăzut, așa că Alin Subțire a venit cu inițiativa de a amplasa o cruce înaltă de 9 metri pe fundația vechii biserici din Dubova, ce se afla sub apă şi care se ridică astăzi din adâncuri, amintind trecătorilor să nu îşi uite niciodată trecutul.

Sau povestea unui columbofil, Liviu Plavitu, care are 600 de porumbei, unii intre ei campioni nationali, sau povestea  familiei Balaci (Roxana si Marin, ea medic, el arbitru de fotbal) care au facut o pensiune agroturistica minunata intr-o zona foarte speciala, Izverna.

*

vizitati expozitia #prinmehedinti a fotografului Victor Bogdan Gheorghita  si sunt sigura ca o sa vreti sa mergeti in vacanta in aceasta zona foarte frumoasa, dar mai putin promovata in Romania.

Imi aduc aminte ca atunci cind am fost eu in vizita #prinmehedinti tocmai asta am apreciat foarte tare: linistea. Sa poti sa stai la dunare in liniste , fara sa-ti cinte muzicile ca pe litoral, fara sa auzi oameni comentind cine stie ce minunatie.

E un loc care acum e de vizitat, cit e linistit si si-a pastrat naturaletea, avind insa confort (pentru ca au hoteluri si pensiuni foarte bune).

2411
amezaiku-hyper-realistic-animal-lollipops-shinri-tezuka-japan-16Traditia japoneza de a face acadele in forma de animale

Traditia japoneza de a face acadele in forma de animale

Text de Raluca Antuca

Se pare că există o tradiție în Japonia de a face acadele care au forma unor animale și arată foarte realist. Se numește Ameizaku și este prezentă din secolul al VIII-lea.

Shinri Tezuka este un maestru în această artă, care la numai 26 de ani indură căldura chinuitoare din atelier și modelează zahărul cu mâinile pentru a realiza cele mai inedite dulciuri. Nu există o procedură mai ieftină sau ușoară atunci când vine vorba de fabricarea lor.

Shinri este unui dintre artiștii Ameizaku care ține tradiția încă vie. A deschis un magazin în 2013, unde vinde acadele și oferă cursuri celor interesați de această artă. Aceste tipuri de acadele sunt realizate din sirop, zahăr și sunt colorate organic. Deși unele arată mai dubios, îmi inchipui că sunt delicioase!

2264
lucky-iron-fish-anemia-cure-christopher-charles-1Pestisorul care iti asigura doza zilnica de fier

Pestisorul care iti asigura doza zilnica de fier

Text de Raluca Antuca

Un doctor canadian, Christopher Charles, a inventat un peștișor norocos, care ar putea face ca deficientul de fier să dispară. Două bilioane de oameni sunt anemic, iar această problemă nutrițională este una dintre cele mai comune din lume. De multe ori, suplimentele sunt prea scumpe sau nu se găsesc în țările mai sărace.

De aceea, acest peștișor oferă 75% din doza zilnică de fier recomandată unui adult. Trebuie să-l lași să fiarbă în supă sau apă timp de 10 minute, după care îl poți scoate. Mâncarea nu va avea alt gust, iar peștișorul este bun timp de mulți ani.

Mai bine de 2.500 de oameni folosesc această sursă de fier în Cambodgia, iar studiile arată ca mai bine de jumătate din cei care l-au încercat timp de un an numai sunt anemici. Desgin-ul peștișorului a fost adaptat pentru a se potrivi culturii și tradițiilor din țările respective.

2638
abandoned-flower-garden-house-building-detroit-lisa-waud-14Cum faci rai din ce ai

Cum faci rai din ce ai

Text de Raluca Antuca

Atunci când locuiești în Detroit, nu îți este greu să observi numărul mare de case abandonate sau dărăpănate, pe care, eu le văd ca pe niște resurse formidabile. Am avut o idee de a contrui un magazin de electronice, iar după voiam să contruiesc un muzeu contemporan local. Nu a durat mult până când am ridicat mâna la licitația pentru casele de 500$, iar în sală a răsunat “Adjudecat!”

Interiorul casei era dezastruos. Nu am reușit să îmi duc ideea la bun sfârșit, căci nu aveam un element care să ia respirația celor care vizitau. Dar treptat lucrurile au prins contur. Eram brusc în posesia pânzei pentru opera de artă pe care urma să o realizez.

Povestea mea are trei părți: casa încărcată de flori pentru un weekend, parteneriatul cu compania Reclaim Detroit pentru a refolosi 75% din materialele de structură și lansarea unei ferme florale cu design propriu.

Astfel, am reușit să cunosc specialiști florari pe care doar în vise îi întâlneam, vecini foarte amabili și oameni pasionați, dornici să se implice în acest proiect. A fost genial, iar în octombrie, cea de-a doua casă va fi ornată cu 100.000 de flori.

Aceasta este povestea florăresei Lisei Waud care a ornat 15 camere dintr-o casă veche, abandonată din Detroit, cu 4.000 de flori. Inspirația ei a fost decorul prezentării de modă Dior din 2012, unde pereții au fost ornați cu un million de flori. Se pare că după acest eveniment, casa va fi demolată. Dar mi se pare tare interesant cum Lisa a reușit să facă minuni din rămășițele unei clădiri, ca să demonstreze că poți face artă din orice, dacă te folosești de toate atuurile. Cam așa arăta casa înainte de procesul de înfrumusețare!

 

2064
8Cuvintele au magia lor

Cuvintele au magia lor

Text de Raluca Antuca

De câțiva ani țin legătura cu un tip din Puerto Rico, inițial ca să-mi exersez engleza, iar mai apoi ca să împărtășim diferite experiențe legate de cultură și tradiție. Nu de puține ori am avut dificultăți în conversație, pentru că nu era un cuvânt care să exprime exact ceea ce voiam eu să transmit.

Fiecare limbă are magia ei, poate și de asta mulți poeți nu vor ca operele lor să fie traduse; astfel și-ar pierde din semnificație și frumusețe. Pentru toate cuvintele care nu pot fi traduse în limba engleză (deja universală), există o serie de ilustrații care le redefinesc.

Artista Marijia Tiurina a realizat această colecție numită Untranslatable Words, în care cuvinte din diferite limbi, care descriu cu multă acuratețe emoții specifice sau situații, sunt ilustrate.De exemplu, este un cuvânt în japoneză care descrie acea senzație când te simți mai urât după o schimbare de look sau un alt cuvânt în suedeză care este folosit atunci când ai mai dori o cafea.

Pe lângă faptul că afli lucruri noi din alte culturi, ilustrațiile sunt tare simpatice și comice. Abia aștept să facă una și pentru un cuvânt din limba română, poate chiar pentru „dor”, pentru că nicăieri în lume nu are o semnificație mai frumoasă.

1927
save the dateVoteaza ce film vrei sa vezi PE Promenada

Voteaza ce film vrei sa vezi PE Promenada

#CarePeCare editia 2 e in plina desfasurare. Ca si anul trecut dezbat cu domnul Manafu care e filmul cel mai potrivit pentru o vizionare in aer liber, intr-o seara frumoasa de mai, cu prietenii dragi aproape.

pina ieri ne-am certat pe personaje, v-am lasat pe voi sa spuneti care sunt personajele care credeti ca ne pot reprezenta pe fiecare dintre noi intr-o disputa din care sa iesim cistigatori. lu Cristi i-a revenit Iron Man, mie Carrie Bradshaw si dupa ce ne-am aratat ”fortele”, mai mult ale lui Cristi ca eu doar zimbete am pus, el – ca un gentleman ce este (v-am mai spus ca ma ajuta la toata partea tehnica din provocarea asta), a decis ca e mai bine sa nu ne mai contram.

fotografia asta super simpatica e creatia lui

 

ce nu stiti insa este ca pentru prima data in disputa noastra am ales sa fim amindoi gazde in aceeasi seara PE Promenada.

asa ca fiecare isi alege un film pe care-l propune spre difuzare  vinerea viitoare, pe 29 mai, la Promenada. asa nu se mai supara nimeni iar domnii simpatici care-l sustin pe Manafu se vor intilni cu prietenele mele mai mult decit simpatice:)

Pentru proiectia de vinerea viitoare am 5 propuneri din care va rog sa alegeti

Hugo – povestea unui baietel orfan care are in grija ceasurile dintr-o gara, dar si un carnetel cu ajutorul caruia se poate construi o masinarie magica

Discursul Regelui – povestea reala a prieteniei dintre un logoped si regele George VI (care era bilbiit) pe parcursul pregatirii sale pentru speech-ul de la investirea sa ca Rege Al Marii Britanii

Diavolul se imbraca la Prada – o comedie simpatica despre cum e la revistele glossy foarte foarte up market. (mai multa fictiune decit realitate, dar… e funny)

You ve got mail – o comedie romantica din vremurile in care emailul parea ceva rar, dar dragostea avea cirliontii si candoarea lui Meg Ryan

Grand Budapest Hotel–  spun ca e o capodopera si ca trebuie sa-l vedeti, nu neaparat vineri seara PE Promenada, dar cindva tot va trebui sa-l vedeti.

multumesc frumos pentru alegerea voastra, oricare ar fi ea dintre aceste filme. voi fi bucuroasa sa va fiu gazda la oricare dintre proiectii pentru ca filmele sunt toate foarte frumoase si vor fi si pe placul domnilor, si pe placul doamnelor.

pun pariu ca o sa avem si un minunat apus de soare PE Promenada.

aici sunt filmele pe care le propune Cristi Manafu pentru aceeasi seara, alegeti si de la el unul care va place mai mult.

3963

Aboneaza-te la newsletter

Adresa de email:


Aboneaza-te!